Jak powstają meble z drewna?

Drewniane meble to ponadczasowy symbol jakości i piękna. Kunsztownie wykonane mogą służyć Ci przez wiele lat. Zachwycamy się ich designem, jakością, fakturą. Za tym pięknem kryją się godziny pracy mistrzów stolarstwa. Dziś zabierzemy Was w nasz świat i opowiemy, jak powstają meble z drewna.

Z czego robi się meble?

Zanim rozpocznie się proces produkcji mebli, drewno musi zostać odpowiednio przygotowane i dostarczone do stolarni.

Istnieje wiele różnych materiałów i rodzajów drewna, z których wykonuje się meble, jednak my w naszej pracy i podczas szkoleń wykorzystujemy lite drewno dębowe.

Ten szlachetny materiał znany jest od wieków ze swojej wytrzymałości i pięknego wyglądu.

Jak wygląda pozyskiwanie takiego drewna?

W przypadku dębu sprawa nie jest taka prosta, ponieważ takie drzewo musi osiągnąć odpowiedni wiek (ok. 120 lat), aby kwalifikowało się do wycinki. Następnie czas na kolejne etapy, czyli cięcie na deski i sezonowanie. Dąb jest przechowywany w specjalnych pomieszczeniach, w których panują odpowiednie warunki. Proces ten jest szczególnie ważny, ponieważ wpływa na jakość drewna. Im więcej czasu spędzi ono na leżakowaniu, tym wyższą jakość będzie miało.

Czy takie drewno nadaje się już do wykonywania mebli? Jeszcze nie. Sezonowanie litego drewna może trwać nawet kilka lat. Po tym okresie deski trafiają do suszarni, w której podawane są specjalnym procesom obniżającym zawartość wilgotności do ok. 6-10%. Teraz drewno jest gotowe do obróbki.

Projekt mebla

Jednym z pierwszych etapów procesu produkcji mebli jest przygotowanie projektu. Zaczynamy od wyboru rodzaju mebla,  głównej formy i wszystkich dodatkowych funkcjonalności jak np. możliwość rozkładania stołu.

Produkcja mebli drewnianych wymaga planowania działań, to te decyzje decydują o kolejnych etapach i harmonogramie pracy.

Meble z litego drewna pozwalają na różnorodność, jeśli chodzi o ich formę. Nie ma tutaj zbyt wielu ograniczeń, oprócz Twojej wyobraźni. Takie meble doskonale sprawdzą się w sypialni, jadalni, a nawet w bardziej wymagających pomieszczeniach takich jak łazienka.

W zdecydowanej większości projekty wykonywane przez naszych kursantów to meble loftowe. W tym stylu drewno często występuje w połączeniu z metalowymi elementami, które nadają finalnemu produktowi industrialnego charakteru. 

Projekt gotowy, co teraz? Przed nami produkcja mebli!

Wybór surowca

Lite drewno wymaga od stolarza szczegółowej kontroli jakości i selekcji. Jak doskonale wiecie, naturalne drewno posiada sęki i inne elementy, które należy uwzględnić w procesie produkcji. W przypadku stołu układ słoi czy sęków może stanowić dodatkowy walor estetyczny doskonale wkomponowujący się w nowoczesny lub rustykalny styl wnętrz.

Przed przystąpieniem do kolejnych etapów prac warto zastanowić się, w jaki sposób planujemy wykorzystać posiadane drewno.

Czas na prace stolarskie

Przed nami jeden z najważniejszych etapów produkcji mebli – cięcie, dopasowywanie, wycinanie otworów,  frezowanie czyli tak naprawdę tworzenie wszystkiego od podstaw. Proces obróbki drewna wymaga doświadczenia, odpowiedniego sprzętu i zaplanowania działań.

W zależności od wybranego rodzaju mebla zakres prac jest różny, im bardziej skomplikowany projekt, tym więcej czasu trzeba na niego poświęcić i może wymagać zastosowania dodatkowych technik jak np. klejonka dębowa czy spawanie.

Po przygotowaniu i dopasowaniu poszczególnych elementów mebli czas na ich trwałe połączenie.

Ostatnim etapem jest zabezpieczenie. Wykonane z drewna meble mogą zostać pokryte różnego rodzaju lakierami. W przypadku mebli warto rozważyć wykorzystanie produktów tworzących powłokę ochronną tak, aby drewno służyło przez długie lata.

I tak oto wykonane meble zachwycają ponadczasowym pięknem i solidnością.

Czy można zrobić meble z litego drewna w domu?

Często dostajemy pytanie – jak samemu zrobić meble? W Internecie znajdziecie wiele różnych filmików, jednak z naszego doświadczenia możemy powiedzieć, że praca z litym drewnem wymaga zdecydowanie więcej wiedzy, niż jest Wam w stanie zapewnić YouTube.

Meble drewniane wykonane pod czujnym okiem specjalisty, to zupełnie inne doświadczenie. Biorąc udział w naszych kursach, masz mentorskie wsparcie mistrzów stolarstwa, którzy towarzyszą Ci podczas całego procesu.

Wprowadzą Cię w świat drewna i pokażą, w jaki sposób obchodzić się z narzędziami i maszynami, a także zaprezentują Ci przydatne techniki.

W naszej pracowni znajdują się urządzenia sprawdzonych marek tj. Felder.

Proces powstawania mebli jest fascynujący, ale i wymagający. Pozwól, że pomożemy Ci wykonać Twój pierwszy mebel z litego drewna.

Zapraszamy na nasze kursy!